ЯК ХМАРНЕ СХОВИЩЕ ВРЯТУВАЛО ДАНІ УКРАЇНИ ВІД РОСІЙСЬКИХ АТАК

У перші години 24 лютого, коли російські солдати перетинали український кордон, кібер-підрозділи російських спецслужб  намагались завдати нищівного удару. Їх мета - критичні дані українського уряду.

Коли почалося багатостороннє вторгнення, крилаті ракети вразили український урядовий об’єкт, де розміщені сервери, повні надважливих даних. У той же час російські кібератаки здійснювали «стиральні» атаки на комп’ютерні мережі, намагаючись видалити всю збережену інформацію.

programisius 88961151

Незважаючи на складний і цілісний характер російської атаки, українські дані вижили після такого наступу. Тижнем раніше їх фактично «вивезли» за межі країни. Дані, які колись окремо зберігалися на фізичних серверах, були завантажені в хмару.

«Ключом до цифрової стійкості країни у воєнний час є можливість швидкого переміщення даних за межі країни, водночас підключаючись до них і покладаючись на них для цифрових операцій уряду», – йдеться у звіті Microsoft про кіберуроки української війни. «Одна з причин, з якої ці кібератаки мали обмежений оперативний вплив, полягає в тому, що цифрові операції та дані були передані в загальнодоступну хмару», — йдеться у повідомленні.

Microsoft, яка конкурує з Amazon, IBM, Salesforce та іншими компаніями, що займаються програмним забезпеченням і комп’ютерними мережами в наданні хмарних послуг урядам, опублікувала 22 червня звіт «Захист України: ранні уроки кібервійни».

До російсько-української війни закон про захист даних забороняв українському уряду використовувати хмару для зберігання та обробки даних, змушуючи всі дані бути централізованими та вразливими, йдеться у звіті. За кілька днів до вторгнення до закону було внесено зміни, які дозволили зберігати ту саму інформацію в хмарі.

Хмара – це система децентралізованих мережевих комп’ютерних серверів, поширених по всьому світу. Збережені дані, часто зашифровані та захищені, зберігаються в двох примірниках на кількох серверах і можуть бути доступні через Інтернет з будь-якого місця. Доступність означає, що навіть якщо один сервер знищено, дані не втрачаються, оскільки вони копіюються в інше місце.

Уряди по всьому світу досліджують ідею запровадити хмару для офіційного використання. Саме з цієї причини Пентагон уклав контракт з Microsoft у 2019 році, але менше ніж через рік розірвав його. Очікується, що цього року будуть укладені нові контракти Міністерства оборони щодо хмарних обчислень.

«Також важливо подумати про довготривалі уроки, які випливають із цієї війни», – йдеться у звіті Microsoft. «Останні кілька місяців в Україні ілюструють дуже різні оборонні потреби, які переважають під час війни».