<br />
<b>Warning</b>:  Undefined property: stdClass::$helix_ultimate_image_alt_txt in <b>/sata2/home/users/defensetr/www/www.defensetrends.com.ua/plugins/system/helixultimate/overrides/layouts/joomla/content/full_image.php</b> on line <b>57</b><br />

Феномен військових реформ Азербайджанської армії

27 вересня - річниця початку Другої Карабаської війни. Вірменія готувалася до війни, чинила запеклий опір і завдала азербайджанцям великих втрат, однак Азербайджан в короткій наступальній операції повністю розгромив вірменську армію і звільнив усі окуповані території. І дуже важливо розуміти для нас в Україні, як це сталося.

Гасанов

З інтерв’ю міністра оборони Азербайджану Закира Гасанова, яке дане журналісту азербайджанського телеканалу CBC Санані Рзаєву в червні 2020-го року перед самою війною, дозволяє порівняти довоєнне планування з ходом подій, і як виявилося, оцінки були дані точні.
Ключ до перемоги - реалістична військова доктрина і оборонне планування. Комплексні реформи армії Азербайджан провів всього за 7 років.
Азербайджан за цей час домігся переваги по ключових напрямах - розвідка, ситуаційна обізнаність, панування в повітрі, маневр вогнем на всю глибину противника, управління військами, ведення маневрених бойових дій наземними силами. Вірменія не змогла застосувати свої найдорожчі системи озброєнь - винищувачі Су-30СМ, і цікаво, що Гасанов це передбачав у своєму інтерв'ю. Вірменська армія була прив'язана до стаціонарної лінії оборони і не змогла завдати противнику жодного контрудару, хоча особовий склад в цілому показав високу мотивацію. І Гасанов також це зазначив у довоєнному інтерв'ю.
Азербайджан домігся переважної переваги у війні завдяки правильному плануванню і ефективному застосуванню ресурсів, проведенню комплексної військової реформи, яку здійснив всього за 7 років.
Уроки Карабахської війни вимагають ретельного осмислення в Україні, тому що рано чи пізно у нас прийдуть до влади політики, які приймуть рішення повернути окуповані території на Донбасі шляхом військової операції.
Наводимо основні тези з інтерв’ю міністра оборони Азербайджану Закира Гасанова.

Стан азербайджанської армії

У 2013 році президент Азербайджанської республіки, Верховний головнокомандувач Збройних сил Азербайджану прийняв рішення провести реформу збройних сил завданням якою було створено професійну армію в Азербайджані. Був підготовлений закон, перероблено положення про азербайджанську армію, в якому були вказані в законодавчому порядку, які завдання буде вирішувати азербайджанська армія. У плановому порядку були підготовлені документи з повними розрахунками, включаючи економічні витрати, основні напрямки розвитку армії - це озброєння, переозброєння і модернізація армії. Також стояло питання комплектування армії особовим складом. Інфраструктура армії повинна була повністю бути оновлена. Повинні були вирішені питання військової освіти, соціального захисту військовослужбовців та багато інших питань. Протягом 7 років у всіх цих напрямках проведена велика робота.

1 1598943701

Щодо оснащення армії новим озброєнням і технікою, то керівництво армії протягом цих років доводило до громадськості, які закупівлі яких видів озброєння в яких країнах Азербайджан закуповував. Так, озброєння закуповувалось у Туреччині, Російській Федерацій, Ізраїлі, Франції, Іспанії, Італії, Південній Африці. У цих країнах закуповувались: сучасні бойові машини, сучасні бронетранспортери, артилерійські системи, системи залпового вогню, ракети, системи протиповітряної оборони, авіація і системи розвідки і управління, радіоелектронної боротьби і кібербезпеки. Економічно все було прораховано.

111 1611900031

Другий дуже важливий напрямок - створення професійної армії. Було прийнято революційне рішення з боку Верховного головнокомандуючого. Фахівці, що визначають боєздатність армії усі комплектуються офіцерами, прапорщиками і солдатами контрактниками. Тобто людьми, які обрали для себе військову службу - професією. На сьогоднішній день 80% азербайджанської армії складається з професіоналів. Це офіцери, прапорщики та контрактники, 10 % це цивільні люди. А решта - солдати за призовом. І це було революційним рішенням. Тому що та сучасна техніка, яку закупила армія Азербайджану повинна бути в руках фахівця. Солдат строкової служби протягом 6-10 місяців її освоїти не може.
Крім того необхідно зазначити, що рішенням Верховного головнокомандувача, військовослужбовців було звільнено від господарських робіт. Військовослужбовці займаються лише бойовою підготовкою.
Азербайджанська армія має дуже потужну інфраструктуру. Сьогодні 90% інфраструктури армії, тобто це військові містечка, полігони, навчальні центри, військові училища, військові ліцеї - все або заново збудовані, або ж пройшли капітальний ремонт. До пандемії у військових частинах проводили кожні 3 місяці день відкритих дверей, запрошували батьків. Батьки приходили і їм показували забезпечення азербайджанського солдата. За словами міністра оборони навіть на передньому краї, на фронті, солдати спали на ортопедичних матрацах, були забезпечені гарячою і холодною водою, гарячою їжею, причому азербайджанський солдат в тиждень, як мінімум, 3 рази харчується національною кухнею. За останні 5-6 років взагалі не було жодної скарги на харчування та забезпечення солдатів. Також, серед військовослужбовців скоротилася захворюваність.
Азербайджанська армія постійно вивчає хід бойових дій в сучасному світі. У всіх навчальних закладах провідних країн, навчаються азербайджанські офіцери і курсанти. Це Сполучені Штати, Великобританія, Італія, Туреччина, Російська Федерація, Білорусь.

Щодо стандартів НАТО

На думку міністра оборони Азербайджану - стандарти НАТО більше орієнтовані на те, щоб країни НАТО під час бойових дій могли один одного підтримувати та допомагати. Інша справа, що система побудови і ведення бойових дій теж має деякі стандарти. Азербайджан максимально намагається застосовувати досвід Туреччини. А ось щодо стандартів НАТО країна не може запровадити їх у повній мірі у зв’язку з тим, що країні заборонено закуповувати НАТОвську зброю. На думку міністра в світі існують подвійні стандарти. Вірменія окупувала території Азербайджану, але НАТО виносить рішення про заборону продажу зброї і Азербайджану, і Вірменії. Хоча Азербайджан у цій ситуації являється постраждалою стороною. Якщо не мати зброю НАТОвських стандартів, тому, азербайжданська армія, природньо, не може її застосовувати в бою за цими стандартами. Але завдяки продуманій зовнішній політиці Азербайджан може купувати найсучаснішу зброю.
Друге питання - це питання виробництва боєприпасів в країні та забезпечення витратними матеріалами ОВТ.
Крім того, вирішене питання радіоелектронної боротьби, яка є дуже важливою складовою кібербезпеки. Військова електроніка, вимагає постійного догляду, утримання. Якщо раніше ящик з патронами на вулиці тримали, а зараз ракети, які треба зберігати, мікроклімат відповідний, норми, стандарти. В азербайджанській армії це питання вирішено.
Сьогодні в управлінні армією застосовуються найостанніші досягнення військової науки. Це командно-контрольна система, яку армія країни планує закінчити в найближчі рік-півтора.

Питання тренажерів. Іноді тренажери коштують дорожче, ніж саме озброєння. В азербайджанській армії це питання також вирішене. За 7 років були побудовані якісні полігони, де особовий склад може відпрацьовувати всі питання сучасного бою. Причому на всіх полігонах було створено ту територію, ті умови, на яких будуть вестись майбутні військові дії. І з ранку до вечора, солдат, офіцер тренуються на цьому полігоні.

Парк ВПС

Всі питання озброєння і переозброєння азербайджанської армії відбуваються планово. Враховується театр військових дій.

вертольот

Тактична авіація. На сьогодні вертолітний парк, тобто парк бойових вертольотів азербайджанської армії на 100% був оновлений. Була проведена відповідна робота, за допомогою провідних країнх вертольоти були оснащенні новою авіонікою, і оснащені найсучаснішими ракетами "повітря-земля", які взмозі завдати удар по противнику на дуже великій відстані.
Основний штурмової літак сьогодні в азербайджанській армії - це Су-25, які були модернізовані і повністю пройшли ремонт. Для захисту від повітряного нападу на озброєнні армії стоїть Міг-29, який в основному застосовується для прикриття стратегічних об'єктів і міст.
У Азербайджана дуже сильна протиповітряна оборона. У тому числі і С-300. Є система Галхан (азербайджанська назва зенітно-ракетного комплексу Барак-8), яку армія придбала у Ізраїля, яка має дуже великі можливості і може прикрити будь-які стратегічні об'єкти.
Розвідка повітряного простору здійснюють системи спостереження, які були придбані в Іспанії і у Франції. Система попереджає повітряний напад за сотні кілометрів.

Ситуація на лінії фронту
Ракетні системи країни мають можливість вразити інфраструктуру, техніку, озброєння і підрозділи вірменської армії на всю глибину. Азербайджанська армія сьогодні на озброєнні має найсучасніші тактичні ракети, крилаті ракети, системи залпового вогню. На озброєні армії стоять: ізраїльські ракети Лора, Полонез, білоруського виробництва, турецькі ракети Касірга (турецька РСЗВ калібру 300 мм з коректованими ракетами).

За матеріалами: https://censor.net