Україна отримає високоточні снаряди із GPS-наведенням M982 Excalibur

Артилерія Збройних Сил України вже скоро може отримати вирішальну перевагу над рашистами. Справа в тому, що союзники почали постачати високоточні снаряди M982 Excalibur.

екскалибур 2

Окрім гаубиць M777 (які вже є в Україні), снаряд M982 Excalibur може використовуватися і для самохідної артилерійської установки CAESAR.
І саме грамотне використання M982 Excalibur може стати основним козирем в рукаві наших артилеристів. Цей снаряд має вражаючу дальність у 40 км та похибку у декілька метрів завдяки системі наведення з інерційної та супутникової навігації. Останнє має вирішальне значення, бо для влучного пострілу необхідно лише знати координати цілі, а не підсвічувати її лазером.

А для того, щоб визначити де саме знаходиться противник, ЗСУ вже мають цілий спектр засобів, починаючи від Bayraktar TB2, який довів свою здатність визначати координати цілі на відстані 50 км, до контрбатарейних радарів та засобів радіотехнічної розвідки.

M982 Excalibur - що відомо

M982 Excalibur – високоточний 155-мм керований артилерійський снаряд збільшеної дальності. Створений у співпраці Raytheon Missile Systems та BAE Systems Bofors. Система наведення інерційна комбінована з GPS. Вага – 48 кг, вага бойової частини – 22 кг.

Снаряд може вражати цілі на відстані до 70 км. Утім, дальність стрільби ним залежить від самої артилерійської системи. Наприклад, доведена дальність пострілу снарядом Excalibur із гаубиці M777 з довжиною ствола 39 калібрів складає 36 кілометрів. А при стрільбі з САУ CAESAR із 52-каліберним стволом дальність пострілу складає 46 км.

Завдяки високій точності снаряд може вражати цілі на дистанції до 75-150 м від дружніх підрозділів, або ж коли цілі знаходяться серед цивільної забудови й використання традиційних некерованих артилерійських снарядів неможливе через високий ризик супутніх втрат.

Досвід застосування в Іраку засвідчив високу точність та ефективність зброї – 92% влучань були з похибкою менш як 4 метри.
снують три основні версії системи:

Increment I має унітарну бойову частину для застосування проти стаціонарних цілей.
Increment II - "розумний" снаряд для ураження рухомих цілей.
Increment III - це снаряд із можливістю автоматичного розпізнавання цілей, пошуку й ураження окремих машин з відомими характеристиками.

Вартість снаряда, залежно від модифікації може сягати понад 200 тис. дол.

Дальність Excalibur та чому це вирішальний фактор

Excalibur це активно-реактивний снаряд і дальність стрільби ним залежить від самої артсистеми. Зокрема доведена дальність пострілу Excalibur з M777 з довжиною ствола 39 калібрів складає 36 кілометрів. А ось вже CAESAR із 52-каліберним стволом здатний вести вогонь з нього на 46 км, а PzH 2000 на 48 км.
Тобто для максимізації ефективності Excalibur, в першу чергу, буде краще використовувати саме з самохідних артилерійських установок з довжиною ствола у 52 калібри. В умовах контрбатарейної боротьби це дозволить отримати астрономічну перевагу над ворогом.

Для розуміння, дальність вогню з однією найпопулярніших артилерійських систем армії РФ – “Мста” складає до 24,7 км спеціальними снарядами з покращеною аеродинамікою 3ВОФ45. А спеціалізований “Гіацинт”, який створювався, як контрбатарейний засіб, має дальність пострілу до 30,5 км аналогічним спеціальним снарядом 3ВОФ86.

Тобто перевищення використання Excalibur з 52-каліберних артсистем складатиме 16-18 км. Для розуміння масштабу прірви – це дальність стрільби з іншої розповсюдженої радянської САУ 2С3 “Акація”.
Водночас критичним фактором успішного використання будь-якої зброї є мінімізація часу від виявлення цілі до її знищення. Але для цього в ЗСУ вже відпрацьовано поєднання в одному розвідувально-вогневому контурі артилерії, БПЛА та контрбатарейних радарів, що вже дає вражаючі результати, які ЗСУ демонструють кожного дня.

Таким чином можливо сміливо говорити, що Excalibur може стати вирішальним фактором, як при контрбатарейній боротьбі, так і при знищенні важливих цілей високоточними ударами.